Krabička měsíce - Červen

Každý měsíc si můžete z plastové kanavy vyšít malou krabičku. Velikost 8,5 cm x 5 cm x 8,5cm. Každá je ozdobena květinou měsíce.

 

                                    6 krabiček

 

                                                                                 červnová karabička

 

Na jednu krabičku potřebujeme:

 

1 desku 7-očkové průhledné plastové kanavy, vlnu, jehlu s velkým ouškem a nůžky.

Stehy:

Zadní steh, křížkový steh, Francouský uzel, Goblénový steh, Skotský steh (přerušovaný), perličkový steh, steh na spojení a krajový steh.

Pracovní postup:

Podle přiloženého vzoru vystřihneme a vyšijeme všechny části krabičky a květiny.

Bílou vlnou části krabičky spojím - dno spojíme se stranami krabičky. Spojujeme v  označených řadách. Stejně tak spojíme víčko krabičky s úzkou stranou víčka.

Viz obrázek.

Květinka – střed růže "B" položíme na opačnou stranu "A", stočíme (vyšitá strana ukazuje ven) na okrajích označených "+" sešijeme. Tak vytvoříme prostředek růžičky. Postupně podle obrázku přišijeme všech 8 růžových listečků. Na jednu stranu přišijeme zelené listy "C" a "D".

 

                                                                                                            

 

              

VÝROBA RUČNÍHO PAPÍRU
(CELÝ ČLÁNEK A DALŠÍ FOTKY NALEZNETE NA : www.botgarden.cz )

Jak se dělá ruční papír

Na domácí výrobu se v podstatě dá použít papír jakýkoli. Pro začátek si nevybírejte papíry tvrdé, např. fotopapír, povoskované kelímky či pevné listy některých časopisů. I ty jsou zpracovatelné, nejlépe ve směsi s jiným měkčím druhem papíru, ale vyžadují mnohem více energie a také jistou zkušenost. Novinám se raději vyhněte. Jako surovina nejsou příliš vhodné, díky tiskařské barvě je z nich papír šedivý a nevzhledný. Nejprve musíte ze starého papíru vyrobit papírovou kaši. Na jeden list recyklovaného papíru (protože ho nedokážete vylisovat tak jako dobře v papírnách) budete potřebovat asi čtyři listy papíru starého. Starý papír je třeba natrhat na malé kousky, které pak namočíme do vody. Stačí na půl hodiny. Ale chcete-li docílit toho, aby byl budoucí list papíru co nejbělejší, nechte kousky namočené celou noc, ráno z nich vodu důkladně slejte a nalejte na ně vodu čistou. Pak už zbývá jen rozmělnit kousky mokrého papíru na jednotlivá vlákénka.
Rozmělnit papír na vlákénka můžeme několika způsoby. Nejjednodušší a nejméně namáhavé je použít mixér. Pak ale musíme dbát na to, abychom do mixéru dávali jen malé dávky natrhaného papíru. Mixér musí být zalit nad polovinu vodou, jinak se za chvíli zadře. Dávku není třeba mixovat moc dlouho, přesekali byste vlákénka na příliš malé kousky a papírovina by se dobře nespojila. Jakmile uvidíte, že v mixéru už nejsou velké kusy papíru, můžete přestat. Můžete pracovat i s ručním mixérem. Pak poznáte, že výroba ručního papíru spotřebuje opravdu hodně energie. Podobně lze rozvláknit papírovinu na obyčejném struhadle s menšími oky. Z namočeného papíru uděláme kouli a můžeme strouhat.

pap1.jpg (10817 bytes)

KAM S "UVAŘENOU" KAŠÍ?
Připravte si velkou nádobu s plochým dnem. Nejlépe poslouží velká čtyřhranná mísa z umělé hmoty, kterou lze koupit v kuchyňských potřebách. Měla by mít rozměr alespoň 30 x 30 cm; vejde se do ní rámeček, na kterém vytvoříte papír o rozměru něco menší stránky velkého sešitu (A4). Pokud takovou mísu doma nemáte, poslouží vám i dětská vanička či velký hrnec. Nepracujte v umyvadle, ve vaně nebo sprchovém koutu, odpad by se mohl papírovou směsí ucpat. Do vody v nádobě vmíchejte rozmělněnou kaši. Než ponoříte ruce s rámečkem do směsi, navlečte si gumové rukavice. V papírovině mohou být chemické látky (třeba z tiskařských barev), které by mohly u citlivých lidí vyvolat alergickou reakci. Připravte si rámeček, houbičku na vysoušení a savý papír nebo hadřík, na který budete mokré listy papíru pokládat (stačí i noviny). Papírovina obsahuje hodně vody, pracujte raději na stole z umělé hmoty bez ubrusu. Před vámi je nejkrásnější kus práce: vytvoříte si svůj první aršík ručního papíru. Rámečky položte na sebe tak, aby spodní byl síťkou nahoru. Na něj dejte formátovací rámeček (bez síťky). Uchopte je oběma rukama z boku a ponořte je až na dno nádoby do rozmíchané směsi. Opatrně nabírejte odspodu papírovinu. Mírně třeste rámečky a pomalu je přibližujte k hladině. Musíte nabrat vrstvu papíroviny tak, aby byla po celé ploše stejnoměrně silná. Pokud se vám to na první pokus nepovede, raději rámeček obraťte a obsah vyklopte zpátky, síťku vypláchněte a celý postup zopakujte. Rámeček s nabranou papírovinou podržte nad nádobou a nechte z něj odkapat přebytečnou vodu. Před vámi na sítě leží první aršík. Ještě je třeba ho vysušit a vylisovat.

pap2.jpg (12575 bytes)

SUŠÍME A LISUJEME ...
Sejměte horní - formátovací - rámeček a přes papírovinu položte list novin nebo bavlněný hadřík. Teď bude záležet na vaší obratnosti. Rámeček je třeba rychle obrátit a položit papírovinou dolů na připravené noviny. Pak pomocí houbičky odsávejte přebytečnou vodu. Po dostatečném vysušení můžete rámeček odstranit. Je vhodné na něj trochu poklepat prsty a zvedat ho velmi pomalu; nepospíchat. Jen tak se aršík nepotrhá. K vytlačení přebytečné vody můžete použít i gumový váleček (prodává se ve fotografických potřebách). Papírovinu překryjte novinami nebo hadříkem a pak několikrát zlehka přejeďte válečkem.
Vlhká papírovina (vlastně budoucí list papíru) zůstane na novinách až do uschnutí. Schnout může volně rozložená na vzdušném místě nebo zavěšená na šňůře za kolíčky, kterými zachytíte okraj podkladových novin.
Obecně platí, že čím delší je doba schnutí, tím je papír rovnější a méně se kroutí. Pokud se vám papír zkroutí, můžete ho docela prostě vyžehlit žehličkou, nejlépe napařovací. Nemáte-li ji, vložte papír mezi dva navlhčené listy papíru nebo ho nakropte před žehlením jako maminčino prádlo. Máte-li doma leštičku na fotografie, ruční papír jí jistě neublíží. Tento postup je nejrychlejší.
Papír můžete lisovat i v jednoduchém podomácku vyrobeném lisu ze dvou kusů překližky nebo sololitu.
Papír oddělujte od podkladu až ve chvíli, kdy je zcela suchý. Většinou bývá k podkladu přilepený a je třeba ho opatrně odtrhnout. Pokud aršík poškodíte, nevyhazujte ho, ale znovu recyklujte.
Kouzlo se povedlo. Teď před vámi leží první list papíru. Sami jste si vyzkoušeli, že to dokážete. Teď se můžete vrhnout do dalších pokusů s barvením, vyrobou papíru s různými povrchy nebo s rozmanitými příměsmi.

pap3.jpg (13124 bytes)

PAPÍR Z ROSTLIN
Rostou všude kolem nás. Některé dovážíme z exotických dálek pro jejich vůni či chuť, jiné máte třeba za okny nebo na zahrádce... Dát je do papíru? Proč ne, některé dokonce samy postačí k jeho výrobě. Proč nepoužít třeba něco tak obyčejného jako je bramborová nať? Jakmile umíte vyrobit papír recyklací ze starého papíru, můžete se pustit do výroby papíru z rostlin. Poradíme vám, kdy je vhodné přidat jen malou dávku rostlin k získání zajímavé struktury či barvy papíru, anebo kdy lze použít k výrobě papíru jen rostlinu bez příměsi papíroviny. Vše ostatní záleží na vaší fantazii.

JAK POSTUPOVAT?K samotné výrobě budete opět potřebovat rámeček, nádobu, ze které se bude nabírat rostlinná kaše, houbičku a savý papír. Navíc samozřejmě rostliny, nádobu na jejich vaření a sodu (hydrogen uhličitan sodný - NaHCO3). Pokud chcete vyrobit list papíru pouze z rostlin, bez použití starého papíru, je třeba z rostlin získat cévní svazky - to jsou ty drobné žilky v listech a ve stoncích, které rozvádí živiny a vodu po celé rostlině.
Cévní svazky získáte tak, že rostlinu (například kopřivu) nasekáte na malé kousky a povaříte. Nevaříte ji pouze ve vodě, ale v roztoku se sodou. Tím usnadníte uvolnění jednotlivých cévních svazků.
POZOR, soda je žíravina! Je nutno, abyste s ní pracovali pouze se souhlasem dospělých a dodržovali všechna bezpečnostní opatření.To znamená, že musíte pracovat pečlivě a opatrně! Oblečte si raději starší věci, dávejte pozor na znečištění oděvů. Vždy používejte rukavice, směs míchejte nejlépe dřevěnou hůlkou.

VAŘENÍ ROSTLIN

K vaření rostlin budete potřebovat nerezovou či smaltovanou pánev. Nepoužívejte železné či hliníkové nádoby, soda vyvolává chemické reakce, které ničí kov pánvičky. Pokud použijete smaltovanou pánev, podívejte se nejprve, není-li někde smalt odprýsknutý. Dále budete potřebovat vařič, umístěný na dobře větratelném místě a dřevěnou hůlku nebo měchačku na míchání směsi a pevné gumové rukavice.
Rostliny, které si vyberete, budou určovat typ papíru, který vyrobíte. Teoreticky byste mohli použít jakoukoli rostlinu. V praxi zjistíte, že některé rostliny jsou příliš křehké, jejich cévní svazky nejsou dostatečně pevné a papír z nich vyrobený se trhá a při sušení kroutí. Nejlepší je používat rostliny s dostatečně pevnými cévními svazky - kopřivy nebo textilní rostliny - len či konopí. Vhodná je i bramborová nať, bodláky a pcháče (i když píchají) nebo třeba stonky slunečnic, kukuřice a rákos.   V zimě použijte rostliny sušené. Nevhodné jsou jehličnany, ale dobře poslouží seno či sláma, anebo na malé kousky nastříhané sisálové nebo konopné provázky. Kvalitní papír lze vyrobit i ze starých, na malé kousky nastříhaných odstřižků bavlněných nebo lněných látek.
Rostliny nastříhejte na malé kousky (dlouhé asi 2 - 3 cm), vložte je do nádoby ve které je budete vařit a nasypte sodu. Na pět kilogramů rostlin přidejte půl kilogramu sody. Jakmile se rostliny začnou vařit, můžete regulovat teplotu a vařit úsporně. Během vaření nikam neodcházejte, sledujte pečlivě zejména pěnění roztoku, aby vám nepřetekl a nepoškodil vařič. Nezapomínejte větrat nebo zapnout digestoř.
Nesmíte být překvapeni, že se barva rostlin během vaření může měnit. Neovlivňuje to kvalitu budoucího papíru. Při vaření průběžně zkoumáme, zda se jednotlivé cévní svazky od sebe oddělují. Zkoušku provedeme tak, že malé množství rostlin promneme mezi prsty (chráněnými rukavicemi). Pevné stonky musí být mazlavé a jednotlivá vlákénka snadno oddělitelná.
Počítejte s tím, že každá rostlina potřebuje jinou délku varu k tomu, aby byla připravena k výrobě ručního papíru. Každopádně se doba vaření nebude počítat na minuty, ale na hodiny. Například bodlák, pcháč, bramborovou nať či kopřivy budete muset vařit asi 2 hodiny. Řasy či jiné vodní rostliny budou potřebovat méně než 2 hodiny varu, pokud je namočíte do alkalického roztoku 24 hod předem.
Jdou-li cévní svazky od sebe oddělit, slejte je přes plátno nebo cedník s malými oky a několikrát důkladně propláchněte velkým množstvím vody. Tím vyplavíte všechny rozvařené nežádoucí části rostliny. Čisté cevní svazky svou konzistencí připomínají jakousi rostlinnou "kaši".
"Kaši" s vodou pak ještě pomixujte. Délka mixování je důležitá pro vzhled budoucího papíru - pokud zůstanou cévní svazky dostatečně dlouhé, bude papír drsný, namixujeme-li je na drobná vlákna, bude hladký a jemný. Ale nemixujte příliš dlouho. Vlákénka se poruší a nebudou se na sebe vázat - papír bude příliš křehký.
Na závěr se ještě na chvíli vrátíme k vaření rostlin. Pokud chcete být šetrní k přírodě, můžete místo sody použít dřevěné piliny (nejlepší jsou dubové nebo jasanové) a vyrobit si tzv. potaš. Piliny musíte nejprve asi na hodinu namočit do vody a pak povařit a scedit. Odvar z pilin má alkalický charakter. Přidáme ho k rostlinám a vaříme. Doba vaření ve výluhu z pilin je asi dvojnásobná (tj. u kopřiv asi 4 hodiny) oproti sodě.

pap4.jpg (6076 bytes)

KOUZLENÍ S PAPÍREM
Jakmile se naučíte dobře vyrábět ruční papír ze starého papíru či z rostlin, určitě dostanete chuť experimentovat a budete se snažit naučit se nové techniky, které vyrobený papír oživí, zpevní či obarví.
Papír je kouzelnou surovinou, která snese mnohé a za vaše pokusy se vám bohatě odmění. Nebojte se sami experimentovat. Přečtěte si pár rad a návodů, které se nám při výrobě papíru osvědčily. Podle toho, na co chcete papír používat, můžete zlepšit jeho pevnost, změnit tkanivo nebo ho originálně obarvit.
V této kapitole vám představíme některé techniky, jako např. barvení, zpevňování nebo zdobení papíru. Vyzkoušejte si všechny možnosti, poznáte, že práce s ručním papírem je plná nekonečných možností, variant a pokusů. Počítejte i s malými neúspěchy, ale nenechte se jimi odradit.

ZPEVŇOVÁNÍ PAPÍRU

Kvalita ručního papíru závisí především na zvolené výchozí surovině. Použijete-li si novinový papír špatné kvality, získáte podřadný ruční papír, který se bude snadno trhat, žloutnout na slunci a nakonec se rozloží.
Použijeme-li si k výrobě papíru útržky kvalitní bavlněné látky nebo rostliny s dostatečně pevnými cévními svazky, získáme solidní a pevný papírový list. Kromě toho můžeme použít některé látky, které náš papír zpevní.
Většina těchto materiálů se přidává jako příměs do papírové kaše ještě před jejím nabíráním na síto. Některé se aplikují na hotový papír. Všechny ovlivňují pevnost papíru, jsou zajímavé a originální.
Jedna z metod zpevnění je přidání vláken bavlny, konopného provazu, lnu apod. do rozmixované papíroviny. Rozstříhejte vlákna či nitě na malé kousky o délce cca 2,5 cm. Zamíchejte je rovnoměrně do papírové kaše až po mixování. V mixéru by se mohla tato vlákna omotat kolem osičky a způsobit přehřátí či spálení elektromotorku. Podle vašeho vkusu či možností volte různé barvy - jednobarevné či vícebarevné kombinace vláken.
Účinným pomocníkem při zpevňování je i škrob. Koupíme ho v potravinách pod názvem Amyl. Je to bílý prášek, připomínající pudr. Rozmícháte-li ho pár lžic ve studené vodě (1-2 polévkové lžíce stačí na 10 litrů vody) a přidáte do papírové kaše, výborně papír zpevní. Použít můžete i různá ve vodě rozpustná lepidla (např. na tapety), ale škrob je nejlevnější.

IMPREGNOVANÝ PAPRÍR

K impregnaci je nejsnažší a nejlevnější použít obyčejnou želatinu - k sehnání je v drogerii. Stačí rozpustit půl kávové lžičky v 3/4 litru teplé vody. Do tohoto roztoku pokládejte jednotlivě už suché listy papíru. Po vytažení ho nechte okapat a opět usušte a vylisujte. Nesušte papír na horkém místě. Želatina se teplem rozpouští.
Dalším způsobem impregnace je výroba voskového papíru. Je to snadné. Stačí vám k tomu svíčka nebo starý voskovaný papír. Vezměte svůj aršík ručního papíru, na něj položte voskovaný papír lesklou stranou k ručnímu, oba papíry překryjte balicím papírem a přežehlete.
Pokud budete využívat vosk ze svíčky, opatrně pomažte jednu stranu papíru roztaveným voskem. Pak ho překryjte balicím papírem a přežehlete žehličkou, nastavenou na střední teplotu. Žehlete tak dlouho, dokud se vosk do ručního papíru úplně nevsákne.
Papír lze zpevnít i natřením lakem, ale je to poměrně drahé. 

ZDOBENÍ A BARVENÍ PAPÍRU

V běžném životě potřebujeme nejvíce obyčejný hladký bílý a hlazený papír. Bílý proto, aby černé či modré písmo bylo dobře vidět. Hlazený z toho důvodu, aby tužka či propiska dobře klouzala a nezadrhávala se na jeho povrchu. Papír námi vyrobený může být jiný, neobvyklý nejen strukturou či barvou, krásný zajímavým povrchem. Papír se zvláštním povrchem nám může sloužit například při malování pastelem nebo na výrobu obálek a krabiček.
V podstatě jde o to, jakou věc obtiskneme do mokrého listu papíru. Do měkkého povrchu se dobře otiskne záclonovina, síťovina, krajka, list či stébla trávy. Na papíře tak vytváříme tzv. slepotisk - ten mohou "přečíst" i nevidomí. Používáme-li látku se zajímavým povrchem, vyplatí se lisování - máte-li k dispozici lis, nebo alespoň mandl či žehličku. Ruční lisování pomocí vysoušecí houbičky bývá málo výrazné.
Dalším způsobem, jak vyrobit papír se zajímavým povrchem, je volba výchozí suroviny a její zpracování. V zásadě platí známá poučka: čím více suroviny mixujeme, tím je povrch hladší.
Do papíroviny můžeme například namixovat nebo nastříhat kousky listů, okvětních plátků rostlin nebo celé drobné květy a kousky kůry. 

Speciálním postupem, vhodným na výrobu různých koláží nebo přáníček, je zalévání rostlin papírovou kaší. Na horní část síta si z květů, listů nebo drobných plodů vytvoříme obrázek a opatrně ho zaléváme papírovinou. Dále je postup stejný jako u každého jiného papíru - přiložíme savý papír nebo hadřík a vysajeme přebytečnou vodu. Když po uschnutí oddělíme list papíru od podkladu, objeví se krásný obrázek. Kromě toho můžeme sušit list papíru přímo na sítu, na které jsme ho nabrali. Nevýhodou je, že musíme na síto dlouho čekat - papír můžeme sejmout až když je zcela suchý. Ale získáme papír se zvláštním vzhledem, připomínajícím oplatku.

pap6.jpg (6453 bytes)

Pokud chcete vyrobit papír barevný, můžete opět využít několika způsobů. Nejjednoduší asi je vytvořit nový papír ze starých barevných papírů. Ale papírovinu také můžete obarvit. Do rozmixované papíroviny přidáte potravinářské barvy nebo rozmixované kousky krepového papíru. Ale pozor, papír obarvený krepákem nebo potravinářskými barvami rychle bledne.
K barvení se dají použít i některé druhy rostlin. Klasické barvířské rostliny - indigo, mořena nebo boryt - nejsou sice běžně dostupné, ale naše květena nám nabízí dostatek jiných rostlin.
Na podzim můžete zužitkovat slupky z vlaškých ořechů. Když slupky povaříte a v jejich odvaru rozmixujete starý papír, získáte (podle množství použitých slupek), krásné odstíny hnědé. Nahnědo barví také dubová kůra a oddenky šťovíku alpského. 
Žlutou barvu získáte z odvaru listů vratiče obecného, rmenu barvířského nebo kručinky. Postup je stejný jako při barvení ořechovými slupkami. Také z mletých oddenků kurkumy, která se běžně prodává jako koření můžete získat jasně žlutou barvu.
Žluté barvivo kurkumy je zvláštní tím, že v zádasitém prostředí mění svou barvu na červenou. Pokud tedy žlutý papír z kurkumy polijete hydroxidem sodným nebo draselným, papír zčervená. Získáte tak různé odstíny od žluté, přes růžovou až po červenou. S hydroxidem pracujte výhradně se souhlasem dospělých. Dodržujte všechny hygienické zásady a používejte rukavice. Hydroxid je žíravina.
Fialová barva získaná z borůvek nebo bezinek bude stálejší, přidáte-li do papíroviny trochu octa.

pap5.jpg (8657 bytes)

VODOZNAK

Vodoznakem (průsvitkou) si v minulosti každá papírna (viz Středověká papírna) označovala své zboží. Jednoduchý vodoznak si můžete udělat také doma. Potřebujete k tomu pouze slabý drátek (O,5 - 0,8 mm), jehlu a nit.
Z drátu naohýbáte plošný ornament (např. písmeno) a pak ho pevně přišijete nití na horní stranu síta. Při nabírání papíroviny zůstane nad drátkem slabší vrstva: proto je v tomto místě papír slabší a proti světlu průhledný.

VÝROBA RUČNÍHO PAPÍRU
(CELÝ ČLÁNEK A DALŠÍ FOTKY NALEZNETE NA : www.botgarden.cz )

Jak se dělá ruční papír

Na domácí výrobu se v podstatě dá použít papír jakýkoli. Pro začátek si nevybírejte papíry tvrdé, např. fotopapír, povoskované kelímky či pevné listy některých časopisů. I ty jsou zpracovatelné, nejlépe ve směsi s jiným měkčím druhem papíru, ale vyžadují mnohem více energie a také jistou zkušenost. Novinám se raději vyhněte. Jako surovina nejsou příliš vhodné, díky tiskařské barvě je z nich papír šedivý a nevzhledný. Nejprve musíte ze starého papíru vyrobit papírovou kaši. Na jeden list recyklovaného papíru (protože ho nedokážete vylisovat tak jako dobře v papírnách) budete potřebovat asi čtyři listy papíru starého. Starý papír je třeba natrhat na malé kousky, které pak namočíme do vody. Stačí na půl hodiny. Ale chcete-li docílit toho, aby byl budoucí list papíru co nejbělejší, nechte kousky namočené celou noc, ráno z nich vodu důkladně slejte a nalejte na ně vodu čistou. Pak už zbývá jen rozmělnit kousky mokrého papíru na jednotlivá vlákénka.
Rozmělnit papír na vlákénka můžeme několika způsoby. Nejjednodušší a nejméně namáhavé je použít mixér. Pak ale musíme dbát na to, abychom do mixéru dávali jen malé dávky natrhaného papíru. Mixér musí být zalit nad polovinu vodou, jinak se za chvíli zadře. Dávku není třeba mixovat moc dlouho, přesekali byste vlákénka na příliš malé kousky a papírovina by se dobře nespojila. Jakmile uvidíte, že v mixéru už nejsou velké kusy papíru, můžete přestat. Můžete pracovat i s ručním mixérem. Pak poznáte, že výroba ručního papíru spotřebuje opravdu hodně energie. Podobně lze rozvláknit papírovinu na obyčejném struhadle s menšími oky. Z namočeného papíru uděláme kouli a můžeme strouhat.

pap1.jpg (10817 bytes)

KAM S "UVAŘENOU" KAŠÍ?
Připravte si velkou nádobu s plochým dnem. Nejlépe poslouží velká čtyřhranná mísa z umělé hmoty, kterou lze koupit v kuchyňských potřebách. Měla by mít rozměr alespoň 30 x 30 cm; vejde se do ní rámeček, na kterém vytvoříte papír o rozměru něco menší stránky velkého sešitu (A4). Pokud takovou mísu doma nemáte, poslouží vám i dětská vanička či velký hrnec. Nepracujte v umyvadle, ve vaně nebo sprchovém koutu, odpad by se mohl papírovou směsí ucpat. Do vody v nádobě vmíchejte rozmělněnou kaši. Než ponoříte ruce s rámečkem do směsi, navlečte si gumové rukavice. V papírovině mohou být chemické látky (třeba z tiskařských barev), které by mohly u citlivých lidí vyvolat alergickou reakci. Připravte si rámeček, houbičku na vysoušení a savý papír nebo hadřík, na který budete mokré listy papíru pokládat (stačí i noviny). Papírovina obsahuje hodně vody, pracujte raději na stole z umělé hmoty bez ubrusu. Před vámi je nejkrásnější kus práce: vytvoříte si svůj první aršík ručního papíru. Rámečky položte na sebe tak, aby spodní byl síťkou nahoru. Na něj dejte formátovací rámeček (bez síťky). Uchopte je oběma rukama z boku a ponořte je až na dno nádoby do rozmíchané směsi. Opatrně nabírejte odspodu papírovinu. Mírně třeste rámečky a pomalu je přibližujte k hladině. Musíte nabrat vrstvu papíroviny tak, aby byla po celé ploše stejnoměrně silná. Pokud se vám to na první pokus nepovede, raději rámeček obraťte a obsah vyklopte zpátky, síťku vypláchněte a celý postup zopakujte. Rámeček s nabranou papírovinou podržte nad nádobou a nechte z něj odkapat přebytečnou vodu. Před vámi na sítě leží první aršík. Ještě je třeba ho vysušit a vylisovat.

pap2.jpg (12575 bytes)

SUŠÍME A LISUJEME ...
Sejměte horní - formátovací - rámeček a přes papírovinu položte list novin nebo bavlněný hadřík. Teď bude záležet na vaší obratnosti. Rámeček je třeba rychle obrátit a položit papírovinou dolů na připravené noviny. Pak pomocí houbičky odsávejte přebytečnou vodu. Po dostatečném vysušení můžete rámeček odstranit. Je vhodné na něj trochu poklepat prsty a zvedat ho velmi pomalu; nepospíchat. Jen tak se aršík nepotrhá. K vytlačení přebytečné vody můžete použít i gumový váleček (prodává se ve fotografických potřebách). Papírovinu překryjte novinami nebo hadříkem a pak několikrát zlehka přejeďte válečkem.
Vlhká papírovina (vlastně budoucí list papíru) zůstane na novinách až do uschnutí. Schnout může volně rozložená na vzdušném místě nebo zavěšená na šňůře za kolíčky, kterými zachytíte okraj podkladových novin.
Obecně platí, že čím delší je doba schnutí, tím je papír rovnější a méně se kroutí. Pokud se vám papír zkroutí, můžete ho docela prostě vyžehlit žehličkou, nejlépe napařovací. Nemáte-li ji, vložte papír mezi dva navlhčené listy papíru nebo ho nakropte před žehlením jako maminčino prádlo. Máte-li doma leštičku na fotografie, ruční papír jí jistě neublíží. Tento postup je nejrychlejší.
Papír můžete lisovat i v jednoduchém podomácku vyrobeném lisu ze dvou kusů překližky nebo sololitu.
Papír oddělujte od podkladu až ve chvíli, kdy je zcela suchý. Většinou bývá k podkladu přilepený a je třeba ho opatrně odtrhnout. Pokud aršík poškodíte, nevyhazujte ho, ale znovu recyklujte.
Kouzlo se povedlo. Teď před vámi leží první list papíru. Sami jste si vyzkoušeli, že to dokážete. Teď se můžete vrhnout do dalších pokusů s barvením, vyrobou papíru s různými povrchy nebo s rozmanitými příměsmi.

pap3.jpg (13124 bytes)

PAPÍR Z ROSTLIN
Rostou všude kolem nás. Některé dovážíme z exotických dálek pro jejich vůni či chuť, jiné máte třeba za okny nebo na zahrádce... Dát je do papíru? Proč ne, některé dokonce samy postačí k jeho výrobě. Proč nepoužít třeba něco tak obyčejného jako je bramborová nať? Jakmile umíte vyrobit papír recyklací ze starého papíru, můžete se pustit do výroby papíru z rostlin. Poradíme vám, kdy je vhodné přidat jen malou dávku rostlin k získání zajímavé struktury či barvy papíru, anebo kdy lze použít k výrobě papíru jen rostlinu bez příměsi papíroviny. Vše ostatní záleží na vaší fantazii.

JAK POSTUPOVAT?K samotné výrobě budete opět potřebovat rámeček, nádobu, ze které se bude nabírat rostlinná kaše, houbičku a savý papír. Navíc samozřejmě rostliny, nádobu na jejich vaření a sodu (hydrogen uhličitan sodný - NaHCO3). Pokud chcete vyrobit list papíru pouze z rostlin, bez použití starého papíru, je třeba z rostlin získat cévní svazky - to jsou ty drobné žilky v listech a ve stoncích, které rozvádí živiny a vodu po celé rostlině.
Cévní svazky získáte tak, že rostlinu (například kopřivu) nasekáte na malé kousky a povaříte. Nevaříte ji pouze ve vodě, ale v roztoku se sodou. Tím usnadníte uvolnění jednotlivých cévních svazků.
POZOR, soda je žíravina! Je nutno, abyste s ní pracovali pouze se souhlasem dospělých a dodržovali všechna bezpečnostní opatření.To znamená, že musíte pracovat pečlivě a opatrně! Oblečte si raději starší věci, dávejte pozor na znečištění oděvů. Vždy používejte rukavice, směs míchejte nejlépe dřevěnou hůlkou.

VAŘENÍ ROSTLIN

K vaření rostlin budete potřebovat nerezovou či smaltovanou pánev. Nepoužívejte železné či hliníkové nádoby, soda vyvolává chemické reakce, které ničí kov pánvičky. Pokud použijete smaltovanou pánev, podívejte se nejprve, není-li někde smalt odprýsknutý. Dále budete potřebovat vařič, umístěný na dobře větratelném místě a dřevěnou hůlku nebo měchačku na míchání směsi a pevné gumové rukavice.
Rostliny, které si vyberete, budou určovat typ papíru, který vyrobíte. Teoreticky byste mohli použít jakoukoli rostlinu. V praxi zjistíte, že některé rostliny jsou příliš křehké, jejich cévní svazky nejsou dostatečně pevné a papír z nich vyrobený se trhá a při sušení kroutí. Nejlepší je používat rostliny s dostatečně pevnými cévními svazky - kopřivy nebo textilní rostliny - len či konopí. Vhodná je i bramborová nať, bodláky a pcháče (i když píchají) nebo třeba stonky slunečnic, kukuřice a rákos.   V zimě použijte rostliny sušené. Nevhodné jsou jehličnany, ale dobře poslouží seno či sláma, anebo na malé kousky nastříhané sisálové nebo konopné provázky. Kvalitní papír lze vyrobit i ze starých, na malé kousky nastříhaných odstřižků bavlněných nebo lněných látek.
Rostliny nastříhejte na malé kousky (dlouhé asi 2 - 3 cm), vložte je do nádoby ve které je budete vařit a nasypte sodu. Na pět kilogramů rostlin přidejte půl kilogramu sody. Jakmile se rostliny začnou vařit, můžete regulovat teplotu a vařit úsporně. Během vaření nikam neodcházejte, sledujte pečlivě zejména pěnění roztoku, aby vám nepřetekl a nepoškodil vařič. Nezapomínejte větrat nebo zapnout digestoř.
Nesmíte být překvapeni, že se barva rostlin během vaření může měnit. Neovlivňuje to kvalitu budoucího papíru. Při vaření průběžně zkoumáme, zda se jednotlivé cévní svazky od sebe oddělují. Zkoušku provedeme tak, že malé množství rostlin promneme mezi prsty (chráněnými rukavicemi). Pevné stonky musí být mazlavé a jednotlivá vlákénka snadno oddělitelná.
Počítejte s tím, že každá rostlina potřebuje jinou délku varu k tomu, aby byla připravena k výrobě ručního papíru. Každopádně se doba vaření nebude počítat na minuty, ale na hodiny. Například bodlák, pcháč, bramborovou nať či kopřivy budete muset vařit asi 2 hodiny. Řasy či jiné vodní rostliny budou potřebovat méně než 2 hodiny varu, pokud je namočíte do alkalického roztoku 24 hod předem.
Jdou-li cévní svazky od sebe oddělit, slejte je přes plátno nebo cedník s malými oky a několikrát důkladně propláchněte velkým množstvím vody. Tím vyplavíte všechny rozvařené nežádoucí části rostliny. Čisté cevní svazky svou konzistencí připomínají jakousi rostlinnou "kaši".
"Kaši" s vodou pak ještě pomixujte. Délka mixování je důležitá pro vzhled budoucího papíru - pokud zůstanou cévní svazky dostatečně dlouhé, bude papír drsný, namixujeme-li je na drobná vlákna, bude hladký a jemný. Ale nemixujte příliš dlouho. Vlákénka se poruší a nebudou se na sebe vázat - papír bude příliš křehký.
Na závěr se ještě na chvíli vrátíme k vaření rostlin. Pokud chcete být šetrní k přírodě, můžete místo sody použít dřevěné piliny (nejlepší jsou dubové nebo jasanové) a vyrobit si tzv. potaš. Piliny musíte nejprve asi na hodinu namočit do vody a pak povařit a scedit. Odvar z pilin má alkalický charakter. Přidáme ho k rostlinám a vaříme. Doba vaření ve výluhu z pilin je asi dvojnásobná (tj. u kopřiv asi 4 hodiny) oproti sodě.

pap4.jpg (6076 bytes)

KOUZLENÍ S PAPÍREM
Jakmile se naučíte dobře vyrábět ruční papír ze starého papíru či z rostlin, určitě dostanete chuť experimentovat a budete se snažit naučit se nové techniky, které vyrobený papír oživí, zpevní či obarví.
Papír je kouzelnou surovinou, která snese mnohé a za vaše pokusy se vám bohatě odmění. Nebojte se sami experimentovat. Přečtěte si pár rad a návodů, které se nám při výrobě papíru osvědčily. Podle toho, na co chcete papír používat, můžete zlepšit jeho pevnost, změnit tkanivo nebo ho originálně obarvit.
V této kapitole vám představíme některé techniky, jako např. barvení, zpevňování nebo zdobení papíru. Vyzkoušejte si všechny možnosti, poznáte, že práce s ručním papírem je plná nekonečných možností, variant a pokusů. Počítejte i s malými neúspěchy, ale nenechte se jimi odradit.

ZPEVŇOVÁNÍ PAPÍRU

Kvalita ručního papíru závisí především na zvolené výchozí surovině. Použijete-li si novinový papír špatné kvality, získáte podřadný ruční papír, který se bude snadno trhat, žloutnout na slunci a nakonec se rozloží.
Použijeme-li si k výrobě papíru útržky kvalitní bavlněné látky nebo rostliny s dostatečně pevnými cévními svazky, získáme solidní a pevný papírový list. Kromě toho můžeme použít některé látky, které náš papír zpevní.
Většina těchto materiálů se přidává jako příměs do papírové kaše ještě před jejím nabíráním na síto. Některé se aplikují na hotový papír. Všechny ovlivňují pevnost papíru, jsou zajímavé a originální.
Jedna z metod zpevnění je přidání vláken bavlny, konopného provazu, lnu apod. do rozmixované papíroviny. Rozstříhejte vlákna či nitě na malé kousky o délce cca 2,5 cm. Zamíchejte je rovnoměrně do papírové kaše až po mixování. V mixéru by se mohla tato vlákna omotat kolem osičky a způsobit přehřátí či spálení elektromotorku. Podle vašeho vkusu či možností volte různé barvy - jednobarevné či vícebarevné kombinace vláken.
Účinným pomocníkem při zpevňování je i škrob. Koupíme ho v potravinách pod názvem Amyl. Je to bílý prášek, připomínající pudr. Rozmícháte-li ho pár lžic ve studené vodě (1-2 polévkové lžíce stačí na 10 litrů vody) a přidáte do papírové kaše, výborně papír zpevní. Použít můžete i různá ve vodě rozpustná lepidla (např. na tapety), ale škrob je nejlevnější.

IMPREGNOVANÝ PAPRÍR

K impregnaci je nejsnažší a nejlevnější použít obyčejnou želatinu - k sehnání je v drogerii. Stačí rozpustit půl kávové lžičky v 3/4 litru teplé vody. Do tohoto roztoku pokládejte jednotlivě už suché listy papíru. Po vytažení ho nechte okapat a opět usušte a vylisujte. Nesušte papír na horkém místě. Želatina se teplem rozpouští.
Dalším způsobem impregnace je výroba voskového papíru. Je to snadné. Stačí vám k tomu svíčka nebo starý voskovaný papír. Vezměte svůj aršík ručního papíru, na něj položte voskovaný papír lesklou stranou k ručnímu, oba papíry překryjte balicím papírem a přežehlete.
Pokud budete využívat vosk ze svíčky, opatrně pomažte jednu stranu papíru roztaveným voskem. Pak ho překryjte balicím papírem a přežehlete žehličkou, nastavenou na střední teplotu. Žehlete tak dlouho, dokud se vosk do ručního papíru úplně nevsákne.
Papír lze zpevnít i natřením lakem, ale je to poměrně drahé. 

ZDOBENÍ A BARVENÍ PAPÍRU

V běžném životě potřebujeme nejvíce obyčejný hladký bílý a hlazený papír. Bílý proto, aby černé či modré písmo bylo dobře vidět. Hlazený z toho důvodu, aby tužka či propiska dobře klouzala a nezadrhávala se na jeho povrchu. Papír námi vyrobený může být jiný, neobvyklý nejen strukturou či barvou, krásný zajímavým povrchem. Papír se zvláštním povrchem nám může sloužit například při malování pastelem nebo na výrobu obálek a krabiček.
V podstatě jde o to, jakou věc obtiskneme do mokrého listu papíru. Do měkkého povrchu se dobře otiskne záclonovina, síťovina, krajka, list či stébla trávy. Na papíře tak vytváříme tzv. slepotisk - ten mohou "přečíst" i nevidomí. Používáme-li látku se zajímavým povrchem, vyplatí se lisování - máte-li k dispozici lis, nebo alespoň mandl či žehličku. Ruční lisování pomocí vysoušecí houbičky bývá málo výrazné.
Dalším způsobem, jak vyrobit papír se zajímavým povrchem, je volba výchozí suroviny a její zpracování. V zásadě platí známá poučka: čím více suroviny mixujeme, tím je povrch hladší.
Do papíroviny můžeme například namixovat nebo nastříhat kousky listů, okvětních plátků rostlin nebo celé drobné květy a kousky kůry. 

Speciálním postupem, vhodným na výrobu různých koláží nebo přáníček, je zalévání rostlin papírovou kaší. Na horní část síta si z květů, listů nebo drobných plodů vytvoříme obrázek a opatrně ho zaléváme papírovinou. Dále je postup stejný jako u každého jiného papíru - přiložíme savý papír nebo hadřík a vysajeme přebytečnou vodu. Když po uschnutí oddělíme list papíru od podkladu, objeví se krásný obrázek. Kromě toho můžeme sušit list papíru přímo na sítu, na které jsme ho nabrali. Nevýhodou je, že musíme na síto dlouho čekat - papír můžeme sejmout až když je zcela suchý. Ale získáme papír se zvláštním vzhledem, připomínajícím oplatku.

pap6.jpg (6453 bytes)

Pokud chcete vyrobit papír barevný, můžete opět využít několika způsobů. Nejjednoduší asi je vytvořit nový papír ze starých barevných papírů. Ale papírovinu také můžete obarvit. Do rozmixované papíroviny přidáte potravinářské barvy nebo rozmixované kousky krepového papíru. Ale pozor, papír obarvený krepákem nebo potravinářskými barvami rychle bledne.
K barvení se dají použít i některé druhy rostlin. Klasické barvířské rostliny - indigo, mořena nebo boryt - nejsou sice běžně dostupné, ale naše květena nám nabízí dostatek jiných rostlin.
Na podzim můžete zužitkovat slupky z vlaškých ořechů. Když slupky povaříte a v jejich odvaru rozmixujete starý papír, získáte (podle množství použitých slupek), krásné odstíny hnědé. Nahnědo barví také dubová kůra a oddenky šťovíku alpského. 
Žlutou barvu získáte z odvaru listů vratiče obecného, rmenu barvířského nebo kručinky. Postup je stejný jako při barvení ořechovými slupkami. Také z mletých oddenků kurkumy, která se běžně prodává jako koření můžete získat jasně žlutou barvu.
Žluté barvivo kurkumy je zvláštní tím, že v zádasitém prostředí mění svou barvu na červenou. Pokud tedy žlutý papír z kurkumy polijete hydroxidem sodným nebo draselným, papír zčervená. Získáte tak různé odstíny od žluté, přes růžovou až po červenou. S hydroxidem pracujte výhradně se souhlasem dospělých. Dodržujte všechny hygienické zásady a používejte rukavice. Hydroxid je žíravina.
Fialová barva získaná z borůvek nebo bezinek bude stálejší, přidáte-li do papíroviny trochu octa.

pap5.jpg (8657 bytes)

VODOZNAK

Vodoznakem (průsvitkou) si v minulosti každá papírna (viz Středověká papírna) označovala své zboží. Jednoduchý vodoznak si můžete udělat také doma. Potřebujete k tomu pouze slabý drátek (O,5 - 0,8 mm), jehlu a nit.
Z drátu naohýbáte plošný ornament (např. písmeno) a pak ho pevně přišijete nití na horní stranu síta. Při nabírání papíroviny zůstane nad drátkem slabší vrstva: proto je v tomto místě papír slabší a proti světlu průhledný.

 

VÝROBA RUČNÍHO PAPÍRU
(CELÝ ČLÁNEK A DALŠÍ FOTKY NALEZNETE NA : www.botgarden.cz )

Jak se dělá ruční papír

Na domácí výrobu se v podstatě dá použít papír jakýkoli. Pro začátek si nevybírejte papíry tvrdé, např. fotopapír, povoskované kelímky či pevné listy některých časopisů. I ty jsou zpracovatelné, nejlépe ve směsi s jiným měkčím druhem papíru, ale vyžadují mnohem více energie a také jistou zkušenost. Novinám se raději vyhněte. Jako surovina nejsou příliš vhodné, díky tiskařské barvě je z nich papír šedivý a nevzhledný. Nejprve musíte ze starého papíru vyrobit papírovou kaši. Na jeden list recyklovaného papíru (protože ho nedokážete vylisovat tak jako dobře v papírnách) budete potřebovat asi čtyři listy papíru starého. Starý papír je třeba natrhat na malé kousky, které pak namočíme do vody. Stačí na půl hodiny. Ale chcete-li docílit toho, aby byl budoucí list papíru co nejbělejší, nechte kousky namočené celou noc, ráno z nich vodu důkladně slejte a nalejte na ně vodu čistou. Pak už zbývá jen rozmělnit kousky mokrého papíru na jednotlivá vlákénka.
Rozmělnit papír na vlákénka můžeme několika způsoby. Nejjednodušší a nejméně namáhavé je použít mixér. Pak ale musíme dbát na to, abychom do mixéru dávali jen malé dávky natrhaného papíru. Mixér musí být zalit nad polovinu vodou, jinak se za chvíli zadře. Dávku není třeba mixovat moc dlouho, přesekali byste vlákénka na příliš malé kousky a papírovina by se dobře nespojila. Jakmile uvidíte, že v mixéru už nejsou velké kusy papíru, můžete přestat. Můžete pracovat i s ručním mixérem. Pak poznáte, že výroba ručního papíru spotřebuje opravdu hodně energie. Podobně lze rozvláknit papírovinu na obyčejném struhadle s menšími oky. Z namočeného papíru uděláme kouli a můžeme strouhat.

pap1.jpg (10817 bytes)

KAM S "UVAŘENOU" KAŠÍ?
Připravte si velkou nádobu s plochým dnem. Nejlépe poslouží velká čtyřhranná mísa z umělé hmoty, kterou lze koupit v kuchyňských potřebách. Měla by mít rozměr alespoň 30 x 30 cm; vejde se do ní rámeček, na kterém vytvoříte papír o rozměru něco menší stránky velkého sešitu (A4). Pokud takovou mísu doma nemáte, poslouží vám i dětská vanička či velký hrnec. Nepracujte v umyvadle, ve vaně nebo sprchovém koutu, odpad by se mohl papírovou směsí ucpat. Do vody v nádobě vmíchejte rozmělněnou kaši. Než ponoříte ruce s rámečkem do směsi, navlečte si gumové rukavice. V papírovině mohou být chemické látky (třeba z tiskařských barev), které by mohly u citlivých lidí vyvolat alergickou reakci. Připravte si rámeček, houbičku na vysoušení a savý papír nebo hadřík, na který budete mokré listy papíru pokládat (stačí i noviny). Papírovina obsahuje hodně vody, pracujte raději na stole z umělé hmoty bez ubrusu. Před vámi je nejkrásnější kus práce: vytvoříte si svůj první aršík ručního papíru. Rámečky položte na sebe tak, aby spodní byl síťkou nahoru. Na něj dejte formátovací rámeček (bez síťky). Uchopte je oběma rukama z boku a ponořte je až na dno nádoby do rozmíchané směsi. Opatrně nabírejte odspodu papírovinu. Mírně třeste rámečky a pomalu je přibližujte k hladině. Musíte nabrat vrstvu papíroviny tak, aby byla po celé ploše stejnoměrně silná. Pokud se vám to na první pokus nepovede, raději rámeček obraťte a obsah vyklopte zpátky, síťku vypláchněte a celý postup zopakujte. Rámeček s nabranou papírovinou podržte nad nádobou a nechte z něj odkapat přebytečnou vodu. Před vámi na sítě leží první aršík. Ještě je třeba ho vysušit a vylisovat.

pap2.jpg (12575 bytes)

SUŠÍME A LISUJEME ...
Sejměte horní - formátovací - rámeček a přes papírovinu položte list novin nebo bavlněný hadřík. Teď bude záležet na vaší obratnosti. Rámeček je třeba rychle obrátit a položit papírovinou dolů na připravené noviny. Pak pomocí houbičky odsávejte přebytečnou vodu. Po dostatečném vysušení můžete rámeček odstranit. Je vhodné na něj trochu poklepat prsty a zvedat ho velmi pomalu; nepospíchat. Jen tak se aršík nepotrhá. K vytlačení přebytečné vody můžete použít i gumový váleček (prodává se ve fotografických potřebách). Papírovinu překryjte novinami nebo hadříkem a pak několikrát zlehka přejeďte válečkem.
Vlhká papírovina (vlastně budoucí list papíru) zůstane na novinách až do uschnutí. Schnout může volně rozložená na vzdušném místě nebo zavěšená na šňůře za kolíčky, kterými zachytíte okraj podkladových novin.
Obecně platí, že čím delší je doba schnutí, tím je papír rovnější a méně se kroutí. Pokud se vám papír zkroutí, můžete ho docela prostě vyžehlit žehličkou, nejlépe napařovací. Nemáte-li ji, vložte papír mezi dva navlhčené listy papíru nebo ho nakropte před žehlením jako maminčino prádlo. Máte-li doma leštičku na fotografie, ruční papír jí jistě neublíží. Tento postup je nejrychlejší.
Papír můžete lisovat i v jednoduchém podomácku vyrobeném lisu ze dvou kusů překližky nebo sololitu.
Papír oddělujte od podkladu až ve chvíli, kdy je zcela suchý. Většinou bývá k podkladu přilepený a je třeba ho opatrně odtrhnout. Pokud aršík poškodíte, nevyhazujte ho, ale znovu recyklujte.
Kouzlo se povedlo. Teď před vámi leží první list papíru. Sami jste si vyzkoušeli, že to dokážete. Teď se můžete vrhnout do dalších pokusů s barvením, vyrobou papíru s různými povrchy nebo s rozmanitými příměsmi.

pap3.jpg (13124 bytes)

PAPÍR Z ROSTLIN
Rostou všude kolem nás. Některé dovážíme z exotických dálek pro jejich vůni či chuť, jiné máte třeba za okny nebo na zahrádce... Dát je do papíru? Proč ne, některé dokonce samy postačí k jeho výrobě. Proč nepoužít třeba něco tak obyčejného jako je bramborová nať? Jakmile umíte vyrobit papír recyklací ze starého papíru, můžete se pustit do výroby papíru z rostlin. Poradíme vám, kdy je vhodné přidat jen malou dávku rostlin k získání zajímavé struktury či barvy papíru, anebo kdy lze použít k výrobě papíru jen rostlinu bez příměsi papíroviny. Vše ostatní záleží na vaší fantazii.

JAK POSTUPOVAT?K samotné výrobě budete opět potřebovat rámeček, nádobu, ze které se bude nabírat rostlinná kaše, houbičku a savý papír. Navíc samozřejmě rostliny, nádobu na jejich vaření a sodu (hydrogen uhličitan sodný - NaHCO3). Pokud chcete vyrobit list papíru pouze z rostlin, bez použití starého papíru, je třeba z rostlin získat cévní svazky - to jsou ty drobné žilky v listech a ve stoncích, které rozvádí živiny a vodu po celé rostlině.
Cévní svazky získáte tak, že rostlinu (například kopřivu) nasekáte na malé kousky a povaříte. Nevaříte ji pouze ve vodě, ale v roztoku se sodou. Tím usnadníte uvolnění jednotlivých cévních svazků.
POZOR, soda je žíravina! Je nutno, abyste s ní pracovali pouze se souhlasem dospělých a dodržovali všechna bezpečnostní opatření.To znamená, že musíte pracovat pečlivě a opatrně! Oblečte si raději starší věci, dávejte pozor na znečištění oděvů. Vždy používejte rukavice, směs míchejte nejlépe dřevěnou hůlkou.

VAŘENÍ ROSTLIN

K vaření rostlin budete potřebovat nerezovou či smaltovanou pánev. Nepoužívejte železné či hliníkové nádoby, soda vyvolává chemické reakce, které ničí kov pánvičky. Pokud použijete smaltovanou pánev, podívejte se nejprve, není-li někde smalt odprýsknutý. Dále budete potřebovat vařič, umístěný na dobře větratelném místě a dřevěnou hůlku nebo měchačku na míchání směsi a pevné gumové rukavice.
Rostliny, které si vyberete, budou určovat typ papíru, který vyrobíte. Teoreticky byste mohli použít jakoukoli rostlinu. V praxi zjistíte, že některé rostliny jsou příliš křehké, jejich cévní svazky nejsou dostatečně pevné a papír z nich vyrobený se trhá a při sušení kroutí. Nejlepší je používat rostliny s dostatečně pevnými cévními svazky - kopřivy nebo textilní rostliny - len či konopí. Vhodná je i bramborová nať, bodláky a pcháče (i když píchají) nebo třeba stonky slunečnic, kukuřice a rákos.   V zimě použijte rostliny sušené. Nevhodné jsou jehličnany, ale dobře poslouží seno či sláma, anebo na malé kousky nastříhané sisálové nebo konopné provázky. Kvalitní papír lze vyrobit i ze starých, na malé kousky nastříhaných odstřižků bavlněných nebo lněných látek.
Rostliny nastříhejte na malé kousky (dlouhé asi 2 - 3 cm), vložte je do nádoby ve které je budete vařit a nasypte sodu. Na pět kilogramů rostlin přidejte půl kilogramu sody. Jakmile se rostliny začnou vařit, můžete regulovat teplotu a vařit úsporně. Během vaření nikam neodcházejte, sledujte pečlivě zejména pěnění roztoku, aby vám nepřetekl a nepoškodil vařič. Nezapomínejte větrat nebo zapnout digestoř.
Nesmíte být překvapeni, že se barva rostlin během vaření může měnit. Neovlivňuje to kvalitu budoucího papíru. Při vaření průběžně zkoumáme, zda se jednotlivé cévní svazky od sebe oddělují. Zkoušku provedeme tak, že malé množství rostlin promneme mezi prsty (chráněnými rukavicemi). Pevné stonky musí být mazlavé a jednotlivá vlákénka snadno oddělitelná.
Počítejte s tím, že každá rostlina potřebuje jinou délku varu k tomu, aby byla připravena k výrobě ručního papíru. Každopádně se doba vaření nebude počítat na minuty, ale na hodiny. Například bodlák, pcháč, bramborovou nať či kopřivy budete muset vařit asi 2 hodiny. Řasy či jiné vodní rostliny budou potřebovat méně než 2 hodiny varu, pokud je namočíte do alkalického roztoku 24 hod předem.
Jdou-li cévní svazky od sebe oddělit, slejte je přes plátno nebo cedník s malými oky a několikrát důkladně propláchněte velkým množstvím vody. Tím vyplavíte všechny rozvařené nežádoucí části rostliny. Čisté cevní svazky svou konzistencí připomínají jakousi rostlinnou "kaši".
"Kaši" s vodou pak ještě pomixujte. Délka mixování je důležitá pro vzhled budoucího papíru - pokud zůstanou cévní svazky dostatečně dlouhé, bude papír drsný, namixujeme-li je na drobná vlákna, bude hladký a jemný. Ale nemixujte příliš dlouho. Vlákénka se poruší a nebudou se na sebe vázat - papír bude příliš křehký.
Na závěr se ještě na chvíli vrátíme k vaření rostlin. Pokud chcete být šetrní k přírodě, můžete místo sody použít dřevěné piliny (nejlepší jsou dubové nebo jasanové) a vyrobit si tzv. potaš. Piliny musíte nejprve asi na hodinu namočit do vody a pak povařit a scedit. Odvar z pilin má alkalický charakter. Přidáme ho k rostlinám a vaříme. Doba vaření ve výluhu z pilin je asi dvojnásobná (tj. u kopřiv asi 4 hodiny) oproti sodě.

pap4.jpg (6076 bytes)

KOUZLENÍ S PAPÍREM
Jakmile se naučíte dobře vyrábět ruční papír ze starého papíru či z rostlin, určitě dostanete chuť experimentovat a budete se snažit naučit se nové techniky, které vyrobený papír oživí, zpevní či obarví.
Papír je kouzelnou surovinou, která snese mnohé a za vaše pokusy se vám bohatě odmění. Nebojte se sami experimentovat. Přečtěte si pár rad a návodů, které se nám při výrobě papíru osvědčily. Podle toho, na co chcete papír používat, můžete zlepšit jeho pevnost, změnit tkanivo nebo ho originálně obarvit.
V této kapitole vám představíme některé techniky, jako např. barvení, zpevňování nebo zdobení papíru. Vyzkoušejte si všechny možnosti, poznáte, že práce s ručním papírem je plná nekonečných možností, variant a pokusů. Počítejte i s malými neúspěchy, ale nenechte se jimi odradit.

ZPEVŇOVÁNÍ PAPÍRU

Kvalita ručního papíru závisí především na zvolené výchozí surovině. Použijete-li si novinový papír špatné kvality, získáte podřadný ruční papír, který se bude snadno trhat, žloutnout na slunci a nakonec se rozloží.
Použijeme-li si k výrobě papíru útržky kvalitní bavlněné látky nebo rostliny s dostatečně pevnými cévními svazky, získáme solidní a pevný papírový list. Kromě toho můžeme použít některé látky, které náš papír zpevní.
Většina těchto materiálů se přidává jako příměs do papírové kaše ještě před jejím nabíráním na síto. Některé se aplikují na hotový papír. Všechny ovlivňují pevnost papíru, jsou zajímavé a originální.
Jedna z metod zpevnění je přidání vláken bavlny, konopného provazu, lnu apod. do rozmixované papíroviny. Rozstříhejte vlákna či nitě na malé kousky o délce cca 2,5 cm. Zamíchejte je rovnoměrně do papírové kaše až po mixování. V mixéru by se mohla tato vlákna omotat kolem osičky a způsobit přehřátí či spálení elektromotorku. Podle vašeho vkusu či možností volte různé barvy - jednobarevné či vícebarevné kombinace vláken.
Účinným pomocníkem při zpevňování je i škrob. Koupíme ho v potravinách pod názvem Amyl. Je to bílý prášek, připomínající pudr. Rozmícháte-li ho pár lžic ve studené vodě (1-2 polévkové lžíce stačí na 10 litrů vody) a přidáte do papírové kaše, výborně papír zpevní. Použít můžete i různá ve vodě rozpustná lepidla (např. na tapety), ale škrob je nejlevnější.

IMPREGNOVANÝ PAPRÍR

K impregnaci je nejsnažší a nejlevnější použít obyčejnou želatinu - k sehnání je v drogerii. Stačí rozpustit půl kávové lžičky v 3/4 litru teplé vody. Do tohoto roztoku pokládejte jednotlivě už suché listy papíru. Po vytažení ho nechte okapat a opět usušte a vylisujte. Nesušte papír na horkém místě. Želatina se teplem rozpouští.
Dalším způsobem impregnace je výroba voskového papíru. Je to snadné. Stačí vám k tomu svíčka nebo starý voskovaný papír. Vezměte svůj aršík ručního papíru, na něj položte voskovaný papír lesklou stranou k ručnímu, oba papíry překryjte balicím papírem a přežehlete.
Pokud budete využívat vosk ze svíčky, opatrně pomažte jednu stranu papíru roztaveným voskem. Pak ho překryjte balicím papírem a přežehlete žehličkou, nastavenou na střední teplotu. Žehlete tak dlouho, dokud se vosk do ručního papíru úplně nevsákne.
Papír lze zpevnít i natřením lakem, ale je to poměrně drahé. 

ZDOBENÍ A BARVENÍ PAPÍRU

V běžném životě potřebujeme nejvíce obyčejný hladký bílý a hlazený papír. Bílý proto, aby černé či modré písmo bylo dobře vidět. Hlazený z toho důvodu, aby tužka či propiska dobře klouzala a nezadrhávala se na jeho povrchu. Papír námi vyrobený může být jiný, neobvyklý nejen strukturou či barvou, krásný zajímavým povrchem. Papír se zvláštním povrchem nám může sloužit například při malování pastelem nebo na výrobu obálek a krabiček.
V podstatě jde o to, jakou věc obtiskneme do mokrého listu papíru. Do měkkého povrchu se dobře otiskne záclonovina, síťovina, krajka, list či stébla trávy. Na papíře tak vytváříme tzv. slepotisk - ten mohou "přečíst" i nevidomí. Používáme-li látku se zajímavým povrchem, vyplatí se lisování - máte-li k dispozici lis, nebo alespoň mandl či žehličku. Ruční lisování pomocí vysoušecí houbičky bývá málo výrazné.
Dalším způsobem, jak vyrobit papír se zajímavým povrchem, je volba výchozí suroviny a její zpracování. V zásadě platí známá poučka: čím více suroviny mixujeme, tím je povrch hladší.
Do papíroviny můžeme například namixovat nebo nastříhat kousky listů, okvětních plátků rostlin nebo celé drobné květy a kousky kůry. 

Speciálním postupem, vhodným na výrobu různých koláží nebo přáníček, je zalévání rostlin papírovou kaší. Na horní část síta si z květů, listů nebo drobných plodů vytvoříme obrázek a opatrně ho zaléváme papírovinou. Dále je postup stejný jako u každého jiného papíru - přiložíme savý papír nebo hadřík a vysajeme přebytečnou vodu. Když po uschnutí oddělíme list papíru od podkladu, objeví se krásný obrázek. Kromě toho můžeme sušit list papíru přímo na sítu, na které jsme ho nabrali. Nevýhodou je, že musíme na síto dlouho čekat - papír můžeme sejmout až když je zcela suchý. Ale získáme papír se zvláštním vzhledem, připomínajícím oplatku.

pap6.jpg (6453 bytes)

Pokud chcete vyrobit papír barevný, můžete opět využít několika způsobů. Nejjednoduší asi je vytvořit nový papír ze starých barevných papírů. Ale papírovinu také můžete obarvit. Do rozmixované papíroviny přidáte potravinářské barvy nebo rozmixované kousky krepového papíru. Ale pozor, papír obarvený krepákem nebo potravinářskými barvami rychle bledne.
K barvení se dají použít i některé druhy rostlin. Klasické barvířské rostliny - indigo, mořena nebo boryt - nejsou sice běžně dostupné, ale naše květena nám nabízí dostatek jiných rostlin.
Na podzim můžete zužitkovat slupky z vlaškých ořechů. Když slupky povaříte a v jejich odvaru rozmixujete starý papír, získáte (podle množství použitých slupek), krásné odstíny hnědé. Nahnědo barví také dubová kůra a oddenky šťovíku alpského. 
Žlutou barvu získáte z odvaru listů vratiče obecného, rmenu barvířského nebo kručinky. Postup je stejný jako při barvení ořechovými slupkami. Také z mletých oddenků kurkumy, která se běžně prodává jako koření můžete získat jasně žlutou barvu.
Žluté barvivo kurkumy je zvláštní tím, že v zádasitém prostředí mění svou barvu na červenou. Pokud tedy žlutý papír z kurkumy polijete hydroxidem sodným nebo draselným, papír zčervená. Získáte tak různé odstíny od žluté, přes růžovou až po červenou. S hydroxidem pracujte výhradně se souhlasem dospělých. Dodržujte všechny hygienické zásady a používejte rukavice. Hydroxid je žíravina.
Fialová barva získaná z borůvek nebo bezinek bude stálejší, přidáte-li do papíroviny trochu octa.

pap5.jpg (8657 bytes)

VODOZNAK

Vodoznakem (průsvitkou) si v minulosti každá papírna (viz Středověká papírna) označovala své zboží. Jednoduchý vodoznak si můžete udělat také doma. Potřebujete k tomu pouze slabý drátek (O,5 - 0,8 mm), jehlu a nit.
Z drátu naohýbáte plošný ornament (např. písmeno) a pak ho pevně přišijete nití na horní stranu síta. Při nabírání papíroviny zůstane nad drátkem slabší vrstva: proto je v tomto místě papír slabší a proti světlu průhledný.